Muhasebe Öğretmenleri

Muhasebe Kaynak Sitesi

Cts02132016

Last update04:25:37 AM

Muhasebenin Türleri Nelerdir ?MUHASEBENİN TÜRLERİ

İşletme türlerinin, amaç ve faaliyet konularının farklı olması nedeni ile bu farklı ihtiyaçlara cevap verecek muhasebe bölümleri ortaya çıkmıştır. Muhasebe üç bölümde incelenebilir:

 Genel Muhasebe

 Maliyet Muhasebesi

 Yönetim Muhasebesi

1. Genel Muhasebe

Diğer adı finansal muhasebedir. İşletmenin parasal işlemlerinin ve sonuçlarının belgelere dayanarak tarih sırasına göre izlendiği muhasebe türüdür. İşletmenin varlık, kaynak, borç, alacak, gelir, gider, kâr ve zararı genel muhasebe sayesinde öğrenilir. Genel muhasebe muhasebe öğreniminin temelidir. Genel muhasebe öğrenimini inşaat muhasebesi, banka muhasebesi, konaklama muhasebesi, şirketler muhasebesi gibi uzmanlık alanları izler.

Genel muhasebenin faydaları şunlardır:

 İşletmenin yapması gereken işlemlerin unutulmamasını sağlar.

 Daha önce yapılan bir işlem hakkında bilgi verir. Örneğin daha önce satılan bir maldan olan alacağın tahsil edilip edilmediği unutulursa kayıtlara bakılarak sonuç görülür.

 İşletmenin elinde belli bir tarihte ne kadar varlık olduğu, işletmenin ne kadar borcu olduğu yani işletmenin genel durumu görülebilir.

2. Maliyet Muhasebesi

Üretim yapan işletmelerde malın maliyeti ile ilgili bilgileri sunan muhasebe türüdür. Malın maliyeti belirlendikten sonra bu rakam üzerine belli bir kâr eklenir ve satış fiyatına ulaşılır. Maliyet muhasebesinin fonksiyonları şunlardır:

 Üretilen malın maliyetini ve piyasa şartlarına göre satış fiyatını tespit eder.

 Giderlerin kontrolüne yardımcı olur. Hedefler ile yapılan gerçek giderleri karşılaştırır ve varsa sapmaları belirler.

 Sunduğu bilgiler ile planlamaya ve yöneticilerin vereceği kararlara yardımcı olur.

3. Yönetim Muhasebesi

Genel muhasebe ve maliyet muhasebesinin sağladığı bilgilerden faydalanarak yeni bilgiler üreten ve bu bilgileri işletme yöneticilerine sunan muhasebe dalıdır. Yöneticilere işletmenin geleceği ile ilgili karar vermede yardımcı olur.

 GENEL MUHASEBE Konularına >>> GERİ DÖNYorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile